Novak Djokovic pokonuje Rafę Nadala na igrzyskach olimpijskich w ich 60. spotkaniu

Djokovic i Nadal po meczu w drugiej rundzie singla
Djokovic i Nadal po meczu w drugiej rundzie singlaAFP
Novak Djokovic pokonał Rafaela Nadala na igrzyskach olimpijskich w poniedziałek, wygrywając 6:1; 6:4 w 60. bezpośrednim meczu i potencjalnie ostatnim tej pary.

Było to 31. zwycięstwo 24-krotnego mistrza wielkoszlemowego Djokovica w rywalizacji, która rozpoczęła się na tych samych kortach ziemnych Rolanda Garrosa w 2006 roku.

Nadal został w dużej mierze zdeklasowany w tym wyczekiwanym spotkaniu, ożywiając się tylko na chwilę, gdy wygrał cztery gemy z rzędu w drugim secie.

"Czuję wielką ulgę" – powiedział Djokovic. "Wszystko szło po mojej myśli, prowadziłem 6:1, 4:0, ale zagrałem niechlujny serwis i dałem mu szanse".

Dodał: "Nigdy nie myślałem w 2006 roku, że będziemy grać ze sobą prawie 20 lat później".

Nadal macha do fanów w Paryżu
Nadal macha do fanów w ParyżuAFP

Djokovic nosił opaskę ochronną wokół prawego kolana, podczas gdy Nadal miał mocno naciągnięte prawe udo.

Novak grał jednak swobodnie, zmuszając Nadala do biegania po korcie Philippe Chatrier, gdzie Hiszpan zdobył 14 ze swoich 22 tytułów wielkoszlemowych.

Serb wyszedł na prowadzenie 4:0 po podwójnym przełamaniu i utrzymywał je do stanu 5:0, zanim Nadal zatrzymał jego serię, ku uldze wypełnionej po brzegi, siedzącej w upale, publiczności.

Djokovic wygrał jednostronnego seta, gdy złoty medalista olimpijski z 2008 roku Nadal uderzył niecelnie forhendem.

Statystyki były ponurą lekturą dla 38-latka, który zdołał zdobyć zaledwie cztery punkty przy serwisie Djokovica w pierwszym secie.

Nie było wytchnienia dla Nadala, grającego zaledwie siódmy turniej w tym sezonie nękanym kontuzjami, ponieważ Djokovic ponownie wywalczył podwójne przełamanie, prowadząc 4:0 w drugim secie.

Djokovic, dążący do zdobycia pierwszego złotego medalu olimpijskiego, żeby dodać do swoich 24 triumfów w Wielkim Szlemie, niespodziewanie dał Nadalowi koło ratunkowe, gdy zaserwował podwójny błąd i został przełamany po raz pierwszy.

Nadal uzyskał drugie przełamanie, by powrócić z 0:4 do 4:4, gdy najwyżej rozstawiony niespodziewanie stracił formę.

Djokovic odpowiedział w pięknym stylu drop-shotem. Serb przełamał na 5:4 przy czwartym break poincie i w świetnym stylu przypieczętował zwycięstwo asem.

Pomimo poniedziałkowej porażki, Nadal wciąż ma nadzieję na złoty medal w deblu mężczyzn, w którym gra razem z Carlosem Alcarazem.