Tomas Machac zaskakuje i pokonuje Carlosa Alcaraza w ćwierćfinale Shanghai Masters

Alcaraz, daleki od swojej najlepszej formy przeciwko Machacowi.
Alcaraz, daleki od swojej najlepszej formy przeciwko Machacowi.HÉCTOR RETAMAL / AFP
Hiszpan został pokonany przez czeskiego przeciwnika, który pokazał świetny poziom. Machac wygrał 7:6(5); 7:5 i zagra z Sinnerem o finał w Szanghaju.

W dniu, w którym wszystkie oczy zwrócone były na Rafę Nadala, Carlos Alcaraz (2. ATP) walczył o miejsce w półfinale Shanghai Masters. Wcześniej Jannik Sinner awansował do półfinału mistrzowskim występem przeciwko Daniiłowi Miedwiediewowi, więc czekał już na Hiszpana lub Tomasa Machaca (33. ATP).

Przez cały pierwszy set żaden z nich nie potrafił zdobyć upragnionego przełamania, a Alcaraz miał ku temu dwie dobre okazje. Były to akcje, które miały być decydujące i najprawdopodobniej pozwoliłyby uniknąć tie-breaka, do którego doszło po godzinie gry. Zaskakująco, Czech okazał się dominującym graczem i nawet cieszył się korzystnym prowadzeniem 5-2 w tym decydującym gemie, ale ostatecznie wygrał 7-5.

W drugim secie Alcaraz ponownie znalazł się w bardzo trudnej sytuacji z niewielkim marginesem błędu. Hiszpan przegrywał już 1:3, ale zdołał wrócić do gry, przełamując rywala i doprowadził do stanu 3:3.

Od ostatniego zwrotu w scenariuszu obaj byli w stanie bronić swoich gemów serwisowych bez większego cierpienia. Wszystko zmieniło się ponownie w końcowym odcinku, co sprawiło, że triumf Tomasa był o krok po tym, jak przełamał wicelidera rankingu w jedenastym gemie. Czech wytrzymał presję i dowiózł sensacyjne zwycięstwo, a w nagrodę zmierzy się z liderem rankingu ATP.

Machac przesunie się minimum na 25. miejsce w rankingu ATP, co będzie jego najlepszym miejscem w karierze.