Zwycięstwo Natalii Kałuckiej w ME we wspinaczce sportowej

Zwycięstwo Natalii Kałuckie w ME we wspinaczce sportowej
Zwycięstwo Natalii Kałuckie w ME we wspinaczce sportowejPAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Natalia Kałucka zdobyła w szwajcarskiej miejscowości Villars tytuł mistrzyni Europy we wspinaczce sportowej na czas. W finale pokonała koleżankę z reprezentacji Patrycję Chudziak.

W ćwierćfinale odpadła Anna Brożek, wyeliminowana przez Chudziak.

Również w ćwierćfinale zakończył start Marcin Dzieński, którego wyprzedził Ludovico Fossali. Włoch sięgnął później po złoty medal.

22-letnia Natalia Kałucka ma w dorobku medalowym złoto MŚ 2021 w Moskwie oraz brąz ME 2022 w Monachium. Zdobyła także złoty medal Igrzysk Europejskich, które odbywały się w ubiegłym roku w Polsce (Kraków/Tarnów).

W Villars Polki od początku spisywały się bardzo dobrze. W kwalifikacjach Kałucka uzyskała najlepszy czas, Chudziak była druga, a Brożek siódma. Nie ukończyła startu debiutująca w ME 19-letnia Maria Szwed.

Kałucka i Chudziak bez problemu przeszły przez ćwierćfinały, a w pófinałach wyraźnie wygrały z Włoszkami - pierwsza z nich z Giulią Randi, druga z Beatrice Colli. W finale Kałucka po raz trzeci w czwartkowej rywalizacji uzyskała czas poniżej siedmiu sekund - 6,98, natomiast Chudziak nie utrzymała się na ściance. Brąz wywalczyła Randi.

W Szwajcarii nie startowały medalistki igrzysk olimpijskich w Paryżu - złota Aleksandra Mirosław i brązowa Aleksandra Kałucka, siostra bliźniaczka Natalii.

W finale rywalizacji mężczyzn Fossali pokonał swojego kolegę z reprezentacji Włoch Matteo Zurloniego. Brązowy medal zdobył Hiszpan Erik Noya Cardona.